ROK SIENKIEWICZA

Dobiega końca rok 2016, który ustanowiony został przez Sejm RP Rokiem Henryka Sienkiewicza. W 2016 przypada bowiem 170. rocznica jego urodzin, 100. rocznica śmierci oraz 50. utworzenia muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej - miejscu urodzenia pisarza.

Sienkiewicz był pisarzem docenionym już przez sobie współczesnych. Jego powieści    i relacje z podróży po Europie, Afryce i Ameryce cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Jako pierwszy polski pisarz uhonorowany został w 1905 r. literacką Nagrodą Nobla. Doceniono go za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”.

Chcąc zachęcić uczniów naszego gimnazjum do szerszego poznania życia i twórczości Sienkiewicza podjęto w szkole kilka inicjatyw. Zorganizowany został konkurs ph: Henryk Sienkiewicz – noblista, wieszcz narodowy, wybitny pisarz polski przełomu XIX i XX wieku. Na przerwach śródlekcyjnych odbywało się głośne czytanie fragmentów wybranych powieści. Wzięliśmy również udział w akcji społecznej propagującej znajomość literatury narodowej - Narodowe Czytanie 2016. Wspólnie czytaliśmy Ovo vadis – powieść wydaną po raz pierwszy 120 lat temu, w Krakowie. Na podsumowanie Roku uczniowie klasy IIa przygotowali ciekawą prezentację, w której szczególną uwagę zwrócili na patriotyczne aspekty życia i twórczości pisarza.

Zachęcamy wszystkich do poznawania na nowo dorobku jednego z nielicznych polskich noblistów, do chętnego sięgania po powieści i nowele, by osobiście przekonać się, czy uzasadnienie kapituły noblowskiej było słuszne!?

B. Staśko, J. Kossoń