20190213 104831

Warto dbać o piękno mowy ojczystej – szkolne obchody Dnia Języka Polskiego

21 lutego obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borzęcinie Górnym zorganizowany został Dzień Języka Polskiego 2019.

Jego celem było: propagowanie dbałości o czystość języka polskiego i kulturę słowa, motywowanie uczniów do poznawania zasad rządzących językiem polskim i stosowania ich na co dzień.

Uczniowie w swoich wystąpieniach starali się przekonać koleżanki i kolegów, że Warto dbać o piękno mowy ojczystej.

Przemówienia wygłosili:

Kargol Martyna, Rams Joanna – klasa VII

Ciochoń Bartłomiej, Cypcar Krystyna, Czernek Amelia, Rogóż Matylda, Witek Katarzyna,  Wójcik Nikola – klasa VIII

Czesak Weronika, Marek Paweł, Wilkosz Magdalena – klasa IIIa

W swoich wystąpieniach zwracali uwagę na częste używanie przez młodzież slangu, zapożyczeń, skrótów i wulgaryzmów oraz niepoprawnych form. Odwoływali się do historii Polski, czasów, gdy nasi przodkowie niejednokrotnie oddawali życie, by móc mówić po polsku. Zachęcali, by czytać literaturę polską, uczyć się zasad ortografii i interpunkcji. Podkreślali, że przez szacunek do minionych pokoleń naszym obowiązkiem jest dbałość o piękno mowy ojczystej w mowie i piśmie. Mamy być dumni, iż jesteśmy Polakami z bogatą tradycją i kulturą, a „nasz język powinien być wizytówką naszego patriotyzmu”.

Organizatorzy: Kossoń Joanna, Kwaśniak-Wiśniewska Agnieszka, Sobota Renata, Staśko Beata