20181122 130840    Światowy Dzień Pluszowego Misia 2018

Jedną z najpopularniejszych zabawek jest miś. Każdy z nas posiada lub posiadał ulubionego pluszowego misia; przyjaciela, kompana do zabawy, towarzysza podróży. Biały, różowy, mały czy duży zawsze kojarzy się z beztroskim czasem dzieciństwa. Jest tak popularną maskotką, że w 2002 r. wprowadzono Światowy Dzień Pluszowego Misia. Cała historia rozpoczęła się jednak 100 lat wcześniej. W 1902 r. w USA wyprodukowano pierwszą zabawkę w formie misia, a stało się to na cześć prezydenta Teodora Roosevelta, który uwolnił postrzelonego podczas polowania małego niedźwiadka.

Dzisiaj każdy sklep z zabawkami oferuje rozmaite pluszowe misiaki. Miś jest symbolem akcji charytatywnych, patronem żłobków i grup przedszkolnych, bohaterem bajek, filmów i książek.

Do wspólnej zabawy zaprosili pluszowego misia także wychowankowie świetlicy szkolnej. Dzieci przyniosły ulubione maskotki i ciekawie o nich opowiadały. Wspólnie śpiewały „misiowe piosenki”, recytowały wiersze oraz przypomniały zabawę Stary niedźwiedź mocno śpi. Ważnym punktem świętowania było spotkanie z „misiową książką” podczas którego zaprezentowano, a także czytano fragmenty książek dotyczące fikcyjnych misiów i prawdziwych niedźwiedzi. Chętni poznania dalszych losów Czarnego Noska Puchatka czy Wojtka wypożyczyli książki do domu. Uzupełnieniem urodzinowego święta było wykonanie portretu misia oraz pamiątkowego zdjęcia w foto budce, której użyczyła świetliczakom pani Agatka z przedszkola i której bardzo za to dziękujemy.

Dzień wypełniony radosną zabawą upłynął szybko, ale misiowe przytulanki pozostaną zapewne z dziećmi przez długie lata.

Organizatorzy: Alicja Legutko, Monika Ogar, Beata Staśko, Katarzyna Winczakiewicz.

B. Staśko