„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego co ojczyste…”

Święty Jan Paweł II

45624453 563258930797722 7943520453216174080 n

7.11.2018r. dzieci z klasy trzeciej oraz piątej „a” i „b” z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego imienia Świętego Jana Pawła II w Borzęcinie Górnym wzięły udział w wycieczce do Krakowa. Zgodnie z planem poznawano Zamek Królewski na Wawelu. Skorzystano z możliwości nieodpłatnego zwiedzania Rezydencji Królewskiej, którego inicjatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obejrzano wystawy: „Wawel zaginiony” i „Reprezentacyjne Komnaty Królewskie”. Dzieci w ramach edukacji kulturalnej i patriotycznej miały okazję zobaczyć m.in. zabytki architektury z różnych okresów, kolekcję renesansowych kafli, kamienne rzeźby, czy pamiątki związane z katedrą wawelską.

Podziwiano również sale reprezentacyjne usytuowane na drugim piętrze pałacu, oraz apartament wielkorządców krakowskich. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zachwycić się arrasami, salą Poselską z trzydziestoma rzeźbionymi głowami ludzkimi umocowanymi w kasetonach stropu, obrazami, meblami i portretami polskich królów i członków ich rodzin, oraz wieloma innymi renesansowymi i barokowymi zabytkami.

Na zakończenie uczniowie wraz z opiekunami udali się do Krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, w której od 1937r spoczywa marszałek Józef Piłsudski, a tuż obok stoi sarkofag śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

Wycieczka na Wawel była wspaniałą lekcją patriotyzmu i doskonałą okazją do bliższego poznania Wzgórza Wawelskiego, życiorysu i dokonań Józefa Piłsudskiego, oraz zasług śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii, szczególnie w kontekście świętowania 100- lecia odzyskania niepodległości w ramach Narodowego Święta Niepodległości.