31172241 876688552503351 7752220389332517295 nDOGOTERAPIA

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Borzęcinie w ramach projektu socjalnego współfinansowanego ze środków Wojewody Małopolskiego pod nazwą „DOGOTERAPIA SZANSĄ KSZTAŁCENIA UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH” oferuje specjalistyczne zajęcia z dogoterapii oraz warsztaty terapii zajęciowej, które kierowane są do dzieci w wieku szkolnym z terenu Gminy Borzęcin, z krótką koncentracją uwagi, niską grafomotoryką, słabą koordynacją czy motoryką, nie radzących sobie z emocjami, posiadających niską motywację do podejmowania działań lub nauki, a kochających zwierzęta.

Jeżeli Państwa dziecko ma tego typu trudności, to ta metoda może mu pomóc!

Oferta skierowana jest w szczególności do dzieci z:

-  z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera

-  niepełnosprawnością intelektualną

-  niepełnosprawnością ruchową

-  innymi zaburzeniami rozwojowymi

SZERZEJ O PROJEKCIE…

Dogoterapia to metoda wspomagająca, stymulująca ogólny rozwój dziecka. Składa się z systemu ćwiczeń i zadań, oraz zabaw do wykonania z udziałem psa, które wspomagają proces rehabilitacji ruchowej i umysłowej w różnych sferach funkcjonowania dzieci i młodzieży. Poprzez terapię kontaktową, czyli zabawę, przytulanie i głaskanie psa, osoby dotknięte niepełnosprawnością dużo szybciej i dokładniej próbują wykonać ćwiczenia. Kontakt z psem wyzwala tylko pozytywne odczucia. Pies jest ogromnym motywatorem do podjęcia wielu działań, których dzieci nie chcą wykonać podczas innych zajęć.  Rozluźnieni, w bezstresowej zabawie zapominają o swoich problemach i dysfunkcjach. Udział psa służy wzmocnieniu rehabilitacji, wszechstronnie oddziałując na psychikę, odczucia i zdrowie dziecka. W zabawie z psem dziecko doskonali czynności samoobsługowe, ćwiczy mięśnie palców i dłoni, co w konsekwencji wpływa korzystnie na rozwój bardziej precyzyjnych czynności, takich jak sznurowanie butów czy prawidłowy chwyt przyrządu pisarskiego.

Podczas zajęć dzieci wzbogacą swój słownik oraz usprawnią komunikację. Wykonają również ćwiczenia z zakresu funkcji poznawczych, które są bardzo ważnym elementem komunikacji oraz funkcjonowania społecznego.

Dogoterapia pomaga:

budować więzi emocjonalne u osób z utrudnionym kontaktem

uczynniać ruchowo, stymulować pracę mięśni,

rozwijać funkcje poznawcze,

stymulować zmysły, ćwiczyć koncentrację, koordynację ruchów oraz orientację przestrzenną,

rozwijać mowę,

przełamywać lęk,

łagodzić stres i samotność,

budować pewności siebie i poczucie bezpieczeństwa

podnosić poczucie odpowiedzialności,

motywować do podejmowania działań, aktywności i samodzielności,

uczyć właściwych postaw w stosunku do zwierząt

SERDECZNIE ZAPRASZAMY RODZICÓW NA SPOTKANIE

INFORMACYJNE, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ 25.04.2018r. w siedzibie GOPS Borzęcin

(pierwsze piętro, pokój nr 15, godz. 15.00)

DOGOTERAPIĘ POROWADZI

mgr Bernadetta Barłowska-Tyszka

-  pedagog z wieloletnim stażem

- pasjonat dogoterapeuta/kynoterapeuta I i II stopnia

-  specjalista behawior psów lękliwych i nadpobudliwych

- na co dzień Kierownik działu terapeutyczno-opiekuńczego w Regionalnym Centrum

Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie

- oraz Kierownik placówki wsparcia dziennego „EDU Mobil Park” w Tarnowie

wraz z uroczymi goldenami retriverami Songo i Bueno prowadzącymi bloga „Zapiski psią łapą pisane”.

WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ poprowadzą:

Marika Łagosz

- socjolog

- terapeuta zajęciowy

Joanna Walas

- terapeuta zajęciowy

ZAJĘCIA W RAMACH PROJEKTU BĘDĄ REALIZOWANE:

2 x w tygodniu tj. wtorek i środa

(zaplanowano 10 spotkań)

w godz. 15:00 -15:45 – terapia zajęciowa

15:50 – 16:35 – dogoterapia

w Domu Duszpasterskim

przy Kościele pw. Narodzenia NMP w Borzecinie Górnym

Bliższych informacji udziela koordynator projektu Aneta Kobyłecka osobiście

w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Borzęcinielub pod nr tel. 14 68 46 075.