^Powrót na górę
 • 1 Błogosławiony Jan Paweł II
  "Człowiek jest wiel­ki nie przez to, co po­siada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi".
 • 2 Błogosławiony Jan Paweł II
  "Wy­magaj­cie od siebie choćby in­ni od was nie wymagali".
 • 3 Błogosławiony Jan Paweł II
  "Bo­gatym nie jest ten kto po­siada, lecz ten kto daje".
 • 4 Błogosławiony Jan Paweł II
  "Pa­mięć o przeszłości oz­nacza zaan­gażowa­nie w przyszłość".
 • 5 Błogosławiony Jan Paweł II
  "Nie ma większe­go bo­gac­twa w na­rodzie nad światłych obywateli".

dsc06224 odzyskano copyZielona Szkoła - Zakopane 2017

W dniach 29 maja-2 czerwca uczniowie klas I Zespołu Szkół w Borzęcinie przebywali na Zielonej Szkole w Zakopanem. Wyjazd pozwolił na poznanie atrakcyjnych turystycznie miejsc, co ułatwiło uczniom przyswojenie wiedzy, nie tylko tej określonej podstawą programową, ale także ponadprogramowej. Kolejną korzyścią wyjazdu było wdrożanie uczniów do samodzielności, odpowiedzialności oraz umiejętności współdziałania w gronie rówieśników i pogłębiania relacji między sobą. Zaowocowało to wychowaniem prospołecznym, tak ważnym w dzisiejszym świecie izolacji komputerowej. Pobyt na zielonej szkole był także okazją do przekazania uczniom treści profilaktycznych, bowiem program zawierał pogadanki oraz projekcje filmów dotyczących uzależnień od alkoholu, narkotyków oraz innych używek. Opiekę podczas wyjazdu pełnili wychowawcy - panie Joanna Bodzioch i Anna Ostrowska, a także pan Lucjan Kołodziejski.

 

Miejscem zakwaterowania był Ośrodek Wypoczynkowy "Helena" w Poroninie, wyposażony w  świetlicę z piłkarzykami, stołem do ping ponga i sprzętem nagłaśniającym, boisko do gry w siatkówkę, altankę, miejsce na ognisko i grilla. Gospodarze serwowali pyszne posiłki oraz służyli pomocą w każdej sytuacji. 

Poniedziałek
W drodze do Poronina uczestnicy zwiedzili Skansen taboru kolejowego w Chabówce. Po rozpakowaniu i poznaniu ośrodka, młodzież udała się na spacer po okolicy oraz na lody do pobliskiego McDonalda. Popołudnie upłynęło na zajęciach lekcyjnych, które odbywały się w jadalni oraz w altance. Po obiadokolacji grupa "zdobyła" Krzyż Grunwaldu, który znajduje się na wzniesieniu Galicowa Grapa. Wieczór wypełniły zabawy integracyjne oraz prezentacja profilaktyczna, przygotowana przez uczniów.

Wtorek

Zaraz po śniadaniu młodzież udała się do Palenicy Białczańskiej, skąd pod opieką przewodnika pana Tadeusza Gąsienicy wyruszyli szlakiem do Morskiego Oka. Piękne krajobrazy i słoneczna pogoda umiliły turystom dość długą trasę. Po powrocie i obiadokolacji uczniowie przygotowali w grupach opis krajobrazu, który widzieli podczas wędrówki. Dzień zakończono pogodnym wieczorkiem oraz wspólnym oglądaniem filmów, w tym profilaktycznych.

Środa

W kolejnym dniu młodzież podążyła Doliną Kościeliską do Hali Ornak. W drodze zwiedzili Jasknię Mroźną, gdzie temperatura wynosiła tylko 6 stopni. Przemierzenie jaskini było dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem. Po krótkim odpoczynku przy schronisku grupa wróciła do Kirów, skąd busem udała się do Poronina. W drodze powrotnej zwiedzili Sanktuarium na Krzeptówkach. Po południu uczniowie rozwiązywali quiz wiedzy geograficznej przygotowany przez opiekunów. Wieczorem wszyscy integrowali sie przy ognisku oraz wspólnej zabawie.

Czwartek

Po śniadaniu grupa wyjechała wyciągiem krzesełkowym Harenda na Rafaczańską Grapę, skąd pieszo dotarli na szczyt Gubałówki. Na miejscu zjedli drugie śniadanie, a następnie wyruszyli pieszo do centrum Zakopanego. Na Krupówkach młodzież zakupiła pamiątki i została zaproszona przez opiekunów na lody. Po obiadokolacji i zajęciach lekcyjnych dokonano podsumowania zielonej szkoły. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiatkowe zdjęcia, a następnie bawili się podczas dyskoteki. Wieczór zakończono oglądaniem zdjęć z wyjazdu.

 Piątek

W ostatni dzień pobytu młodzież wyjechała kolejką na Kasprowy Wierch, który był główną atrakcją wycieczki. Słoneczna pogoda umożliwiła podziwianie panoramy Tatr. Wracając do ośrodka grupa zobaczyła Wielką Krokiew. Po spakowaniu rzeczy i posprzątaniu pokoi, uczestnicy pełni wrażeń wrócili do Borzęcina.

 

 Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Wójta Gminy pana Janusza Kwaśniaka za wsparcie finansowe zielonej szkoły. Słowa wdzięczności należą się także sponsorom panom Leszkowi Wójcikowi (FHU El-Bud) oraz Krzysztofowi Halastrze (FHU Kris-Met).

 

Kierownik zielonej szkoły

Joanna Bodzioch

 

 

Foto JB

Copyright © 2013. Zespół Szkół w Borzęcinie Rights Reserved.


Facebook youtube