dsc 0891 copy Dzień Kultury Amerykańskiej i Polonii

22 maja obchodzono Dzień Polaków mieszkających na stałe w Stanach Zjednoczonych. Organizatorami happeningu byli nauczyciele: Joanna Bodzioch, Elżbieta Chochlińska i Lucjan Kołodziejski. Przygotowania do wydarzenia rozpoczęły się już 2 tygodnie wcześniej. Młodzież klas I zebrała informacje na temat USA, które przedsawiła w formie plakatów. Uczniowie klas II wzięli udział w konkursie plastycznym "Zabytki Stanów Zjednoczonych", który przeprowadził pan Krzysztof Przepiórka. Trzecioklasiści poznawali historię Polonii Amerykańskiej podczas lekcji języka angielskiego, a następnie pod okiem pani Elżbiety Chochlińskiej przygotowali plansze na temat Polonii.

Spotkanie rozpoczęto wykładem pana Lucjana Kołodziejskiego pt. "Z Borzęcina do Chicago", połączonym z prezentacją multimedialną. Następnie uczniowie gimnazjum wzięli udział w czterech konkurencjach: quiz wiedzy o USA i Polonii, układanie puzzli z panoramą Chicago na czas, konkurs piosenki amerykańskiej oraz wywiad z słynną postacią z USA.

Jury, w składzie: p. Elżbieta Chochlińska, p. Lucjan Kołodziejski i ks. Marek Augustyn przyznało nastepujące wyróżnienia:

QUIZ WIEDZY - klasa I b

KONKURS PIOSENKI

I miejsce ex aequo: Justyna Duda (kl. IIIb) i duet Weronika Czesak i Faustyna Kopacz (kl. Ia)

II miejsce ex aequo: Aleksandra Lechowicz (kl. IIb) i duet Katarzyna Pacura i Angelika Duda (kl. Ib)

WYWIAD - klasa II a

PUZZLE - I miejsce: klasa I b , II miejsce: klasa III b

PLAKAT USA - klasa Ib

KONKURS PLASTYCZNY - Karolina Stolarz (kl. IIb)

PLAKAT O POLONII - Julia Tyrcha, Zuzanna Hebda, Aleksandra Piękosz, Iwona Kapuścińska, Milena Wiśniewska, Jakub Kuras (kl. IIIa)

Wręczono także nagrody za udział w konkursie czytelniczym "Reading freak":

I miejsce - Weronika Gacoń (kl. IIa)
II miejsce - Daria Pitra (kl. IIb)
III miejsce - Marek Wachowiak (kl. Ia)

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Polonii Amerykańskiej za ufundowanie wszystkich nagród oraz inspirację do zorganizowania happeningu.

Dziękujemy p. Dyrektor Kindze Białek za patronat, p. Annie Ostrowskiej, p. Marcie Biernat i p. Przemysławowi Sobyra za pomoc w przygotowaniu imprezy oraz Szymonowi Szafrańskiemu i Mateuszowi Ciochoń za obsługę techniczną.

Koordynator: Joanna Bodzioch

Foto: Joanna Bodzioch, Anna Ostrowska, ks. Marek Augustyn