img 20170928 142335 Wycieczka świetliczków do straży i policji

W czwartek 28 września świetliczaki z klas 1-3 udały się na wycieczkę do dwóch brzeskich placówek służb mundurowych – Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendy Powiatowej Policji .

Najpierw dzieciaki zawitały w siedzibie strażaków, gdzie dwaj przedstawiciele  Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej zajmująco opowiadali o swej heroicznej pracy, zaprezentowali i omówili elementy swego służbowego stroju oraz ekwipunku, a także pokazali wyposażenie strażackiego wozu. Wizytę w straży zakończył udział dzieci w symulacji alarmu i mobilizacji sił do akcji ratunkowej.

Następnie świetliczaki udały się na posterunek policji. Na miejscu jeden z funkcjonariuszy przybliżył dzieciom pracę stróżów prawa. Podopieczni świetlicy mieli okazję zobaczyć m.in. sposób, w jaki  policja zabezpiecza odciski palców. Wspaniałą niespodzianką dla dzieciaków było odciśnięcie ich własnych paluszków na karteczkach, które otrzymały później na pamiątkę. Funkcjonariusz policji zaprezentował ponadto strój i wyposażenie taktyczne, w które, ku uciesze wszystkich, przyodział jednego z uczniów. Na komendzie dzieci zwiedziły także celę i pomieszczenie dyżurnych, a także podziwiały i pozowały przy policyjnych wozach.

W drodze powrotnej w autokarze toczyły się rozmowy pełne wrażeń. Po tej wycieczce niejeden świetliczak zapragnął zostać w przyszłości dzielnym strażakiem lub budzącym respekt policjantem. Organizatorem wycieczki była p. Alicja Legutko, rolę opiekunów pełniły: p. K. Żurek, A. Michalec i A. Mika.

A. Michalec