Lekcja muzealna w Dębnie

debno

W dniu 7 października 2021 r. dla uczniów z klasy IV zorganizowano wyjazd do Dębna. Jednym z głównych punktów programu wycieczki był udział w zajęciach edukacyjnych pod tytułem ”Zanim giermek stał się rycerzem”.

Uczestnicy po otrzymaniu określonych zadań, pod czujnym okiem pracowników muzeum, przygotowywali się do ich wykonania. Śmiechu i emocji było bardzo dużo, ale wszystkim przyświecał jeden cel- przedstawić fragment dawnej historii z życia na zamku i wystąpić jak najlepiej w roli giermka, rycerza, księżniczki czy damy dworu.

Chłopcy wcielając się w role giermków, dowiedzieli się jakie etapy musiał przejść młodzieniec i czego musiał nauczyć się, aby dostąpić godności rycerskiej. Ceremonia pasowania odbyła się w pięknej kaplicy zamkowej. Odtąd Kodeks Rycerski stał się dla nich najważniejszy.

Zadaniem dziewcząt było zaprezentować umiejętności taneczne przed zacnymi rycerzami i świtą dworską. Występ, z zachowaniem etykiety dworskiej odbył się na dziedzińcu. Gromkim brawom nie było końca.

Po godzinnej zabawie uczniowie udali się na zwiedzanie zamku, gdzie bliżej zostali zapoznani z jego historią i legendami. Z zachwytem podziwiali komnaty, a w nich m. in. szafy, komody, obrazy, gobelin, fortepian, organy, porcelanową zastawę stołową. Dużą ciekawość wśród uczniów wzbudziła zamkowa kuchnia, spiżarnia oraz piwniczki, w których mieści się wystawa archeologiczna,” zbrojownia”, oraz sala tortur.

Zamkowy wystrój urzekł również opiekunów grupy- p. J. Bodzioch i p. A. Mechlę.

Mam nadzieję, iż uczestnikom wycieczki pobyt w pięknych wnętrzach zamku na długo pozostanie w pamięci oraz pozwoli uczniom odkryć w sobie pasje nie tylko turystyczne, ale również historyczne, jako jeden z wielu sposobów zdobywania wiedzy o Ojczyźnie i jej przeszłości.

Organizator wycieczki:

Dorota Tyrcha